O nás

we.jpg    we1.jpg

Jmenuji se Hanka Pánková a společně s přítelem Pavlem a našima ridgebačkama bydlíme v domečku kousek za Prahou. Historie ridgebacků Qwandoya začíná v roce 2006, ale pojďme se podívat o rok zpátky… Naši smečku založila Maggie – kříženečka ridgebacka – v roce 2005, kdy vtrhla do našeho života a obrátila ho vzhůru nohama. Už delší dobu jsme o pejskovi mluvili, byli jsme se podívat v několika útulcích a pak jednoho dne jsme si šli koupit matrace a ze skladu prodejny vyběhla 4 štěňátka. A tak jsme si neodnášeli domů jen matrace, ale i malou Maggie.

Maggie  3 months

O rok později v roce 2006 přibyla k Maggie naše Kirunka (MultiCh Bayo Kabo Slunce Zambezi ). Byla to oboustranná láska na první pohled, malé hnědé klubíčko si mi vlezlo na klín při první návštěvě u chovatelky Lenky Bechové (CHS Slunce Zambezi ) a po 6ti hodinách slezlo dolů… no a tak jsme si dovezli domů nejlepšího psa na světě – hodnou, nesmírně poslušnou a oddanou holčičku, Kirunku. Kira je výstavní šampionkou, má několik loveckých a pracovních zkoušek. Z celého srdce za ní děkuji, Leni!

2 months (5) 2 years and 1 months (5)

Díky Kiře jsem se nakazila virem rhodéský ridgeback a v roce 14.10.2008 založila chovatelskou stanici QWANDOYA. Jakmile máte jednoho ridgebacka, je těžké zůstat u jednoho, a tak jsme si domů přivezli malou Tabinku (Amazing Wayony by Luanda ), moc děkujeme Miladě a Tomovi za Tabi. Jak Tabinka rostla, cítila jsem, že něco není v pořádku a bohužel jsem měla pravdu. U Tabi se objevila dysplazie loketních kloubů, což znamenalo nejen konec mým chovatelským plánům s Tabi, ale především zdlouhavé období plné operací. V současné době se má Tabinka dobře (aspoň v to doufáme a děláme vše proto, aby byla v pořádku), svým životním tempem (jak fyzickým tak psychickým) s námi drží krok a je to naše velké malé zlatíčko.

2 months 1 year and 1 month (2)

Kira mě naučila mnoho věcí, ale díky Tabince jsem pochopila, co je mým chovatelským cílem a jakým směrem se chci ubírat. Zdraví a povaha. Jedině zdravý a povahově vyrovnaný pes udělá svým majitelům radost a zodpovědní lidé si kupují psa s průkazem původu proto, aby měli určitou jistotu, že „chovatel“ udělal vše proto, aby takového psa dostali. Průkaz původu není zárukou zdraví, protože samozřejmě příroda a především genetika je mocná čarodějka a i při nejlepší snaze chovatele se může něco pokazit, důležitá je dle mého názoru pomoc a podpora chovatele, který udělal maximum pro svůj zdravý chov. Několikrát jsem se již také přesvědčila o tom, že k chovu potřebujete VELKOU dávku štěstí. Proto mi, prosím, přejte hodně štěstí.

A aby té smůly nebylo málo, tak v roce 2009 jsem plánovala první vrh Kirunky s krásným švédským psem, který bohužel nevyšel, Kira nezabřezla. Příroda opět rozhodla a bylo třeba znovu hledat dokonalého psa a pokusit se o vrh. Bylo těžké najít psa, který by splňoval všechny mé požadavky, bylo nebylo a tak nezbylo nic jiného, než den po Štědrém večeru 25.12.2009 vyrazit na Ukrajinu za úžasným psem Grandem (BIS ICh MultiCh HeshimaYaKimba Grand Aquarius ) a jeho skvělou majitelkou Tatyanou (Red Hot Line RRs ), které chci ještě jednou poděkovat za možnost použít Granda ve svém chovu! Kira zabřezla a 25.2.2010 se nám narodilo 11 krásným miminek (A vrh ), které mi stále dělají radost a radost. Z tohoto vrhu nám nečekaně (nebo popravdě čekaně a plánovaně) zůstala doma malá Ashari, perlička pro Qwandoyu – nádherný malý červený ďáblík, ze které vyrostla krásná mladá dáma ICh MultiCh Ashari Pearl for Qwandoya . Ashari je velmi úspěšná na poli výstavním, ale je to především živel, který oživil naši smečku a hlavně je to dcera mojí Kirunky… Na všechny naše A-čkaře jsem pyšná.

29748_1266821801048_407480_n AshariPL

V roce 2011 byl čas na vrh B, bylo nesmírně těžké najít psa pro Kiru, po dlouhém hledání jsem se rozhodla použít Argose (HPK Tropaco Troyan Argos of Coso ), psa žijícího v Kanadě, nejúspěšnějšího ridgebacka kanadské historie – krásného, zdravého a povahově vyrovnaného psa (grandšampion USA&CAN, canisterapeutické zkoušky). Jeho skvělá majitelka Kirsi Larjava mi pomohla s dovozem spermatu do Finska, kde nám bohužel inseminace na jaře 2011 nevyšla. Náš druhý pokus na podzim 2011 přinesl úspěch a 13.12.2011 se nám narodil vrh B (Bayo vrh po mamince) – 3 kluci a 3 holky. Mé více než velké díky patří Kirsi, bez které by vrh šesti malých zázraků ze zkumavky nikdy nebyl. Z tohoto vrhu zůstala doma u mé sestry Nikoly malá čarodějka Mexx (Bayo Pinky Pearl Qwandoya ) a ve spoluvlastnictví sněhurka Lexi (Bayo´s Diamond for Qwandoya). Mexx je moje malá láska, pokaždé, když ji vidím, tak vím, že ona stála za všechnu tu snahu, peníze a nervy, které jsem s B vrhem měla.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA MexxLexx

V březnu 2013 se Ashari narodil Qwandoya vrh „C“ – 13 krásných miminek (5 kluků a 8 holek). Za otce vrhu jsem kvůli rodokmenu a povaze vybrala německého psa Natawi Dayo Adimo. Qwandoya C vrh rozhodně nebude trhat rekordy v počtu standardních štěňat, ale přivítali jsme do Qwandoya rodiny 13 skvělých rodin, které se plně štěňátkům věnují a milují je, za což jim chci VŠEM strašně moc poděkovat.

IMG_3143 IMG_6948

Na zimu 2014/2015 plánujeme Qwandoya „D“ vrh a na jaro 2015 Qwandoya „E“ vrh 😉

PODĚKOVÁNÍ

Chtěla bych poděkovat všem majitelům námi odchovaných ridgebacků. Z celého srdce děkuji za lásku, výchovu a péči, kterou jim věnujete. V neposlední řadě Vám všem děkuji za reprezentaci chovatelské stanice Qwandoya, a to ať už na poli výstavním, pracovním nebo v běžném životě.

Na tomto místě bych chtěla poděkovat mé sestře Nikole, za její skvělou péči a výchovu Mexx, ale hlavně především za její pomoc s našimi psy kdykoliv si vzpomenu a potřebuju, vždy je upřednostní na 1. místo před vším ostatním. Děkuji Niky, mám Tě moc ráda…

Moc děkuji Pavlovi za jeho podporu v mém koníčku chovu ridgebacků

Mé další velké díky patří MVDr. Petře Fedorové za její trpělivost se mnou, pomoc a starost o všechna Qwandoyata. Děkuji moc, moc si toho vážím!

Hanka & QWANDOYA

me.jpg